דיאטת ירקות

הירקות הינן מרכיב חשוב, בריא, ויעיל ביותר בתפריט הדיאטטי אך אכילה נכונה חייבת להכיל את כל המרכיבים הבסיסים הנחוצים לגוף כגון אבות המזון, ויטמינים, מינרלים, אשר מחסור באחד מן המרכיבים יגרום לגוף לבעיות בתפקוד התקין ולתת תזונה.

הירקות מספקים לגופנו חלק מאבות המזון, הם מכילים ויטמינים, מינראלים וסיבים תזונתיים, מסייעים לעיכול, לחילוף החומרים בגוף ולתחושת השובע.

לירקות אין ערך קלורי, חשוב מאד להקפיד לצרוך אותם כחלק מן התפריט הדיאטטי ולא כמרכיב עיקרי בתפריט.  יש להקפיד ולצרוך את כל סוגי הירקות, ירקות ירוקים, כתומים, לבנים, אדומים וכו'. לכל אחת מן הקבוצות תפקיד חשוב. 


אכילה של ירקות בלבד עלולה לגרום לנזקים משמעותיים לגוף ואף לעצור את הירידה במשקל. במצב כזה עלול הגוף להיכנס ל"שוק" וכתוצאה מכך לנסות להתגונן כדי לאגור כוחות.

ניתן לצרוך את הירקות בכל המצבים – ירקות חיים, מבושלים, מאודים, מוקפצים או מיצי ירקות אך מומלץ שלא לערבב בארוחה אחת ירקות חיים ומבושלים יחד, מאחר ואכילת ירקות מבושלים גורמת להפרשת מיצי קיבה,  ואכילת ירקות טריים במצב זה תגרום לבעיות עיכול, לגזים ולכאבי בטן.

דיאטת ירקות או מיצי ירקות

דיאטת ירקות אינה מיועדת למטרות ירידה במשקל אלא לחלק מתהליך דיאטטי שמטרתו להכין את הגוף לדיאטה אחרת. ניתן להתחיל תהליך דיאטטי באכילת ירקות או בשתיית מיצי ירקות, תהליך זה יגרום לגוף להתנקות ולהכין את עצמו לתהליך הדיאטטי מאוזן.
בתהליך דיאטטי מאוזן יש לספק לגוף את כל אבות המזון, ביניהם פחמימות, חלבונים ושומנים, ויטמינים ומינרלים הדרושים לגוף על מנת שימשיך לתפקד בצורה תקינה.

יש לקחת בחשבון שדיאטת ירקות שתימשך מעל למספר ימים עלולה לסכן את הבריאות ולגרום לגוף לנזקים, בדיאטה כזו חסר חלבונים ושומנים בגוף, והדבר עלול לגרום להשלכות שליליות על הגוף. הגוף אינו מסוגל לייצר חלבונים ושומנים והם מסופקים לגוף דרך המזון שאנו אוכלים.
את החלבונים והשומנים ניתן לקבל ממזונות מהחי והצומח. לגופנו דרושים כמויות מסויימות של פחמימות – המשמשות כאנרגיה לגוף, של חלבונים שתפקידם למנוע זיהומים בגוף, לבנות תאים ורקמות בגופנו, להוביל חמצן מהדם לתאים ומהתאים לדם בחזרה ולווסת את חילוף החומרים, ושל שומנים – המספקים לגוף את כמות הקלוריות הגבוהה מכל אבות המזון אך הם חשובים וחיוניים לגוף.
 השומן שומר על העור, מסייע לתהליך הגדילה ולעיתים, כאשר יש חוסר בפחמימות הוא הופך לאנרגיה זמינה לגוף. 

דיאטת מיצי ירקות ופירות יעילה לגוף אך רק כאשר היא חלק מתהליך הדיאטה. הירקות והפירות עשירים באנזימים, כלורופיל, חומצות אמינו, ויטמינים, מינרלים וכו', הם יעילים ובריאים לגוף אך אינם נחשבים לתהליך דיאטה מאוזנת ובריאה.

כאשר מבצעים את דיאטת המיצים למשך  מספר מועט של ימים, היא תועיל למערכת העיכול (לנוח מפעילות למשך מספר ימים), תסייע לניקוי הרעלים ממערכות הגוף כגון הכבד, הריאות והכליות, ותחזק את המערכת החיסונית.